سلامت عمومیمراقبت و سلامتی

چرا میگن شب حموم نرید؟ بدترین ساعت روز برای حمام رفتن

در فرهنگ ایرانی، گفته می‌شود که شب حموم رفتن حتی اگر به صورت دوش باشد هم خوب نیست. این توصیه دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها علمی و برخی دیگر سنتی هستند.در این مقاله از فارسیرو تمام دلایل علمی و سنتی که چرا میگن شب حموم نرید را بررسی خواهیم کرد.

دلایل علمی

 • کاهش دمای بدن

  در طول شب، دمای بدن به طور طبیعی کاهش می یابد. حمام کردن در شب می تواند این روند را تشدید کند و باعث سرماخوردگی یا سایر بیماری های مرتبط با سرما شود.

 • باز شدن منافذ پوست

  حمام کردن با آب گرم باعث باز شدن منافذ پوست می شود. اگر بلافاصله پس از حمام کردن به رختخواب بروید، منافذ پوست به خوبی بسته نمی شوند و ممکن است باکتری ها و میکروب ها وارد بدن شوند. این امر می تواند باعث عفونت های پوستی، مانند آکنه یا فولیکولیت، شود.

 • تداخل با هورمون ها

  حمام کردن با آب گرم می تواند باعث افزایش تولید هورمون کورتیزول شود. کورتیزول یک هورمون استرس است که می تواند خواب را مختل کند. اگر شب ها حمام کنید، ممکن است دچار بی خوابی شوید.

چرا میگن شب دوش نگیرید؟

دلایل سنتی

در بسیاری از فرهنگ ها، شب حمام کردن به دلایل سنتی ممنوع است. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • قداست شبپ

  در بسیاری از فرهنگ ها، شب به عنوان زمان مقدسی برای استراحت و آرامش تلقی می شود. حمام کردن در شب می تواند این آرامش را مختل کند.

 • شرارت

  در برخی از فرهنگ ها، شب با شرارت و نیروهای شیطانی مرتبط است. حمام کردن در شب می تواند باعث جذب این نیروهای شیطانی شود.

 • ارواح خبیث

  در برخی از فرهنگ ها، اعتقاد بر این است که ارواح خبیث در شب فعال می شوند. حمام کردن در شب می تواند باعث جذب این ارواح خبیث شود.

البته، این دلایل صرفاً باورهای سنتی هستند و هیچ مدرک علمی برای اثبات آنها وجود ندارد. با این حال، این باورها در بسیاری از فرهنگ ها همچنان رایج هستند. در فرهنگ ایرانی نیز، شب حمام کردن به دلایل سنتی ممنوع است. برخی از دلایلی که در ایران برای شب حمام نکردن ذکر می شود عبارتند از:

 • سرماخوردگی

  اعتقاد بر این است که حمام کردن در شب باعث سرماخوردگی می شود.

 • بی خوابی

  اعتقاد بر این است که حمام کردن در شب باعث بی خوابی می شود.

 • بیماری های پوستی

  اعتقاد بر این است که حمام کردن در شب باعث بیماری های پوستی می شود.

البته، هیچ مدرک علمی برای اثبات این باورها وجود ندارد. با این حال، این باورها در فرهنگ ایرانی همچنان رایج هستند.در نهایت، تصمیم گیری در مورد این که آیا شب ها حمام کنید یا خیر، به خود شما بستگی دارد. اگر به دلایل سنتی معتقد هستید که شب حمام کردن مضر است، می توانید از حمام کردن در شب خودداری کنید.

چرا میگن شب دوش نگیرید؟

آیا باید شب حموم رفت؟

در نهایت، این که آیا شب حموم رفتن خوب است یا نه، به شرایط فردی بستگی دارد. اگر در طول شب احساس سرما نمی‌کنید و مشکل خاصی با خوابیدن ندارید، می‌توانید شب‌ها نیز حمام کنید. با این حال، اگر در طول شب احساس سرما می‌کنید یا دچار مشکلات خواب هستید، بهتر است از حمام کردن در شب خودداری کنید.

بدترین ساعت روز برای حمام رفتن چه زمانی است؟

به طور کلی، برخی افراد صبح زود یا شب هنگام حمام می‌روند. اما بدترین زمان برای حمام رفتن برای هر فرد به شرایط شخصی و نیازهای او وابسته است. برخی افراد ممکن است به علت شغل یا فعالیت‌های روزانه‌شان بهتر باشد که در صبح حمام بروند و برخی دیگر شاید به دلیل نیاز به آرامش و استراحت، حمام خود را در شب انجام دهند.

چند نکته برای حمام کردن در شب

اگر تصمیم دارید که شب‌ها نیز حمام کنید، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • از آب ولرم استفاده کنید. آب گرم می‌تواند باعث شود که دمای بدن شما به طور ناگهانی کاهش یابد.
 • زمان حمام کردن خود را کوتاه کنید. حمام کردن طولانی مدت در شب می‌تواند باعث شود که بدن شما نتواند دمای خود را به طور موثر تنظیم کند.
 • بعد از حمام کردن، بدن خود را به خوبی خشک کنید. رطوبت باقی مانده در بدن می‌تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی شود.

با رعایت این نکات، می‌توانید از حمام کردن در شب بدون هیچ مشکلی لذت ببرید.

بهترین زمان استحمام از نظر اسلام چیست ؟

استحمام در اسلام به شرط پاکیزگی بدن و جلوگیری از نجاست می‌پردازد. به‌طور کلی، مسلمانان باید حتماً قبل از انجام نماز، بعد از جنابت، و پس از رویدادهای خاصی که نجاست ایجاد می‌کنند، استحمام کنند. همچنین، بهترین زمان استحمام از نظر اسلام روزهای جمعه است. مهمترین نکته این است که استحمام هر زمانی که فرد حس کند نیاز به پاکیزگی دارد، مورد توصیه است و در مورد حمام در شب از نظر اسلام،  کراهتی در روایات و سیره علما وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا