دانستنی هاراهنما

راهنمای کامل سند تک برگ در بازار املاک

تازگی‌ها در بازار املاک، تملک یک ملک به عنوان سرمایه‌گذاری محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. اکنون برخی افراد ممکن است به دنبال راه‌های جدیدتر و ساده‌تر برای خرید و فروش ملک باشند. سند تک برگ یکی از این روش‌های جدید است که بسیاری از افراد علاقه مند به خرید و فروش ملک از طریق آن هستند. به همین دلیل اخذ سند تک برگ برای ملک اهمیت ویژه ای یافته است. که در ادامه شما را با جزییات آن آشنا خواهیم کرد.

سند منگوله دار/ سربی یا دفترچه ای

اهمیت قراردادها و اسناد حقوقی در جوامع از دیرباز مورد توجه قرار گرفته است. قبل از سند تک برگ‌ها، سند‌های سربی یا منگوله دار استفاده می‌شدند. این سند‌ها یک دسته از قراردادها و مشمولات حقوقی را در بر می‌گرفتند. آن‌ها معمولاً شامل مجموعه اسنادی بودند که با پرکردن و امضاء آن‌ها، یک سند واحد تشکیل می‌شد.

کاغذهای سفیدی با ثقل معمولاً در ابعاد استاندارد مورد استفاده قرار می‌گرفتند و با یک کویل فلزی یا ریسه بندی در یک گوشه از سند گردآوری می‌شدند. این سند در جلوی نوشتار، اطلاعات مختلفی نظیر نام طرفین، تاریخ، شرایط قرارداد و غیره را شامل می‌شد.

با پیشرفت فناوری و انتشار سند تک برگ‌های رایانه‌ای، استفاده از سند‌های سربی کاهش یافته است. اما در برخی موارد خاص مانند معاملات املاک و مستغلات، هنوز هم استفاده از سند‌های سربی ترجیح داده می‌شود.

 

سند تک برگ

📄 سند تک برگ به این معنی است که هر زمین یا ملک دارای یک برگه‌ی ثبتی یا سند است که به صورت مجزا برای آن صادر می‌شود. در این نوع سند، تمام اطلاعات مربوط به زمین یا ملک در یک صفحه قرار می‌گیرد. بنابراین، نیازی به داشتن سند‌های متعدد برای هر بخش از ملک نیست. این سند به طور عمده در فروش عرصه‌های کشاورزی و زیربناها استفاده می‌شود.

📝 برخی از ویژگی‌های مثبت سند تک برگ عبارتند از

: ✅ سادگی و آسانی در مشاهده و درک اطلاعات مربوط به ملک

✅ جلوگیری از تقلب و انتقال غیرمجاز مالکیت ملک

✅ سهولت در انجام معاملات بین مشتریان و فروشندگان

✅ سرعت در ترتیب معاملات و انتقال ملک

🔒 برای مطمئن شدن از صحت سند تک برگ، می‌توانید این مراحل را طی کنید

: 1️⃣ بررسی نشانه‌ها و لوگوهای رسمی روی سند

2️⃣ بررسی کد ملک در سامانه‌های ثبت املاک ملی

3️⃣ مشاهده‌ی سند در سامانه ثبتی جهت صحت‌سنجی اطلاعات

مراحل دریافت سند تک برگ ( اخذ سند تک برگ)

برای دریافت سند تک برگ نیاز به مراحل زیر می باشد که عبارتند از:

 1. مراجعه به دفتر اسناد رسمی و دریافت فرم درخواست صدور سند تک برگی
 2. استعلام از سند منگوله دار
 3. دریافت گواهی پایان کار و در صورت تجاری و صنعتی بودن ارائه تسویه حساب با تامین اجتماعی
 4. مراجعه حضوری به اداره مالیات و دارایی
 5. تهیه نقشه یو تی ام از ملک
 6. مراجعه به اداره ثبت اسناد که ملک در حوزه آن قرار دارد
 7. تسویه حساب هزینه های مربوط به ثبت
 8. مراجعه به واحد پست مستقر در اداره ثبت اسناد

اخذ سند تک برگ ملکی ماده 147

نقش کارشناس رسمی امور ثبتی در دریافت سند تک برگ

سند تک برگ: سند تک برگ یک سند رسمی و حقوقی است که جزئیات مختلفی از یک واقعیت حقوقی را شامل می‌شود، مانند خرید یک خانه، مالکیت یک خودرو یا تأسیس یک شرکت. فرمت و محتوای دقیق سند تک برگ بسته به نوع و ماهیت واقعیت حقوقی مختلف ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک سند تک برگ مالکیت خانه شامل جزئیات مانند نام صاحب خانه، آدرس ملک، شماره ثبتی و تاریخ ثبت است.

کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری: کارشناس امور ثبتی یا متصدی ثبت اسناد، فردی است که دارای دانش و تخصص در زمینه ثبت اسناد و معاملات حقوقی است. این فرد مسئول بررسی و ارزیابی مدارک و اسناد مقدماتی (مانند فرم درخواست، مدارک هویت و سایر اسناد) مورد نیاز برای صدور سند تک برگ است. کارشناس امور ثبتی نیز می‌تواند فرم ها را بررسی کند و مطمئن شود که تمام اطلاعات مورد نیاز به درستی تکمیل شده است. او یک نقش بسیار حیاتی در فرآیند دریافت سند تک برگ دارد و به طور کلی مسئول اعتبار سند تک برگ است.

بنابراین، کارشناس امور ثبتی مسئول ثبت و ارزیابی صحت مدارک و فرم های مورد نیاز برای درخواست سند تک برگ است، در حالی که سند تک برگ نتیجه فرآیند تأیید شده توسط این کارشناس است. 😉

استعلام سند تک برگ ماده ۱۴۷

برای استعلام سند ملک تک برگی، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به دفتر ثبت اسناد رسمی رفته و درخواست استعلام سند ملک تک برگی را به کارشناسان ارائه دهید. 🏢
 2. معمولاً شما نیاز به ارائه اطلاعاتی مانند آدرس ملک، شماره پلاک، شماره ثبت در دفتر ثبت املاک، و شماره شناسنامه صاحبان ملک دارید. این اطلاعات به عنوان اساس برای جستجو و استعلام سند استفاده می‌شوند. 😊
 3. کارشناس مربوطه ، با استفاده از اطلاعات ارائه شده، سند ملک تک برگی را در سیستم ثبت ملک استعلام می‌کند. در صورت وجود سند، اطلاعات آن شامل جزئیات مالکیت، شماره ثبت، مساحت زمین و ساختمان، اطلاعات انتقال و تاریخ ثبت نشان داده می‌شود. 📄
 4. پس از استعلام سند ملک، کارشناس به شما نتیجه را اعلام می‌کند. اگر سند ملک در سیستم موجود باشد، شما می‌توانید از جزئیات ثبت شده در سند مطلع شوید. در غیر این صورت، ممکن است به دلیل عدم وجود سند ملک، نتیجه منفی اعلام شود. 🚫

سند تک برگ ملک مشاع

کاربرد های سند تک برگ

📃 سند تک برگ یا “استناد تک برگ” یک مدل سند است که برای ثبت و آرشیو کردن اطلاعات و اسناد مختلف استفاده می‌شود.

🔒 سند تک برگ برای حفظ امنیت اطلاعات بسیار مفید است. با داشتن یک نسخه یکتا و تجزیه نشدنی، می‌توان به راحتی تغییراتی که بر روی سند صورت گرفته را پیگیری کرده و هویت افرادی که تغییرات را اعمال کرده‌اند، شناسایی کرد.

از جمله کاربرد ها و فواید سند تک برگ:

 • ضریب امنیت به دلیل غیر قابل جعل بودن، تعویض سند پس از هر انتقال
 • درج نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و شماره ملی ملک
 • درج نوع کاربری
 • هر مالک ملک شریکی یک سند مجزا
 • درج پلاک‌های اصلی و فرعی و مفروضی
 • هر مالک ملک شریکی یک سند مجزا
 • خوانا و شفاف بودن
 • دارای کروکی، نشانی، موقعیت جغرافیایی ملک و کدپستی
 • امکانات اختصاصی مشاعی
 • ذکر جهت و طبقه
 • نگهداری و تکثیر آسان‌تر آن نسبت به سندهای قدیمی‌تر
 • سرعت در پاسخگویی به مراجعین ثبتی
 • کاهش اشتباهات
 • حذف نوشتارهای دستی
 • عدم امکان الحاق هرگونه عملیاتی به متن سند
 • تحویل ستاد مالکیت به درب منازل مالکین
 • ذخیره سازی اطلاعات در بانک املاک
 • صرفه جویی در مصرف اوراق 32 برگ بهادار

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره سند تک برگ و ماده 147 قانون شهرداری ها نیاز دارید با کارشناس امور ثبتی و نقشه برداری مشورت کنید. بهترین کارشناسان در این حوزه دانش آموختگانی هستند که علاوه بر علم و تخصص نقشه برداری در امور حقوقی نیز متخصص و خبره باشند. شما می توانید جهت آشنایی با این متخصصان به وبسایت نقشه برداری و امور ثبتی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا